​پس از ۱۵ سال‌ فعالیت در حوزه‌ی آموزش، مشاوره و اجرای معماری‌ داخلی و طراحی داخلی،‌ تنها مسأله‌ای که ذهنمان را درگیر می‌کرد معطوف به این سؤال‌ بود: 
آیا طراحان و معماران ما تفاوت میان این دو رشته را می‌دانند؟ تا چه حد می‌توانند در سطوح آکادمیک و کار حرفه‌ای با یکدیگر و دیگر کشور‌ها رقابت کنند؟
این دغدغه، ما را بر آن داشت تا پلی میان دانش به‌روز طراحی‌ داخلی‌ و علاقه‌مندان به این رشته باشیم و بتوانیم این دو شاخه را، که طی سالیان از سبد رشته‌های آکادمیک دانشگاهی حذف شده بودند، به‌صورت آکادمیک و منطبق با متد آموزشی برترین انیستیتو‌های هوش طراحی در دنیا، در مرکز تخصصی طراحی داخلی‌ (IDI) به تمام علاقه‌مندان ارائه دهیم. نبودن نظام طراحان داخلی‌ و صدور گواهینامه مهندسی‌ طراحی داخلی‌ برای فارغ‌التحصیلان دانشگاهی، باعث شد تا اصول نقشه‌کشی‌ تخصصی اجرای طراحی داخلی‌ را منطبق با استاندارد‌های انجمن طراحان بین‌المللی و انجمن طراحان داخلی‌ آمریکا آموزش دهیم تا خلاقیت طراحان به شکلی اصولی و دقیق به نقشه‌های قابل اجرا تبدیل شوند.
هم اکنون، مرکز تخصصی طراحی داخلی‌ در تهران صاحب اولین کرسی آموزش تخصصی طراحی داخلی‌ است و هر سال، به آموزش جدیدترین متد‌های طراحی و همچنین تولید محصولات آموزشی و کمک آموزشی در همین زمینه فعالیت می‌کند. کتابخانه‌ی متریال مرکز ما، اولین کتابخانه‌ی‌ تخصصیِ کامل و به‌روز در حوزه‌ی تعلیم معماری داخلی‌ و طراحی داخلی در کشور است.
در حال حاضر، شیوا پوریوسف ریاست مرکز طراحی داخلی‌ را بر عهده دارد.

مرکز تخصصی طراحی داخلی (IDI)‌ بستری برای آموزش دانش میان‌رشته‌ای است و از این زاویه‌دید، به تعلیم و تربیت طراحان، کادر متخصص و به‌روز نگه‌داشتن دانش مربیان، کارشناسان و مدیران برای عرضه‌ی خدمات بهتر می‌پردازد. هدف ما، تشکیل یک میدان پژوهشی است که در آن دانش‌آموختگان دانشگاه‌های مطرح دنیا در کنار دانش آموختگان داخل کشور و شرکت کنندگان در دوره‌های آموزش عالی‌ به تبادل افکار و یاد‌گیری از یکدیگر در جهت ارتقا‌ی دانش طراحی میان رشته‌ای است. بخش دیگری از فعالیت‌ها در حوزه‌ی شناسایی و پرورش استعدادهای طراحی و پرورش خلاقیت نوجوانان تازه‌فارغ‌التحصیل‌شده، در چند بخش تخصصی مانند کارگاه رنگ و بافت، بخش آموزش تکنیک‌ نرم افزارها ترکیب سبک ها و... دنبال می‌شود.
در مرکز تخصصی طراحی‌ داخلی،‌ اساتید بین‌المللی و فارغ‌التحصیلان برترین دانشگاه‌های دنیا به آموزش علاقه‌مندان و همچنین پرورش مدرسین و دانش‌آموختگان جهت تعلیم و تربیت نسل جدیدی از طراحان میپردازند تا این چرخه‌ی پایدار و پویا، همواره به‌روز باشد.

فعالیت‌های پژوهشی و آموزشی ​​​​​​​

سال ۲۰۱۷ بود که پس از گذراندن بیش از یک دهه تحصیل در زمینه‌ی طراحی داخلی و فعالیت در شاخه‌ی تدریس و کار در انگلستان و آمریکا، برای مدت کوتاهی‌ به تهران برگشتم. استودیوی موقتی را بر پا کردم تا در آن مدت کوتاه، چند پروژه را به پایان برسانم. روزی که برای استخدام نیرو با چند جوان از میان فارغ‌التحصیلان در حوزه‌ی معماری داخلی‌ مصاحبه ‌می‌کردم، متوجه شدم که با پایه‌ای‌ترین مباحث تخصصی در این حوزه بیگانه هستند.
از این رو، مشغول به تعلیم نیرو‌های تازه‌وارد شدم و آن‌ها را به‌صورت مستقیم در روند کار قرار دادم. اشتیاق بی‌‌اندازه و میل به یادگیری در آن‌ها، باعث شد تعلیم و آموزش را ادامه دهم.
امروز، مرکز ما به‌بیش از چند صد نفر دانش‌آموخته که هر یک امضای منحصربه‌فرد خود را پیدا کرده‌ا‌ند و در مسیر حرفه‌ایشان در حرکت هستند، افتخار می‌کند.

شیوا پوریوسف​​​​​​​
​​​​​​​محقق و استراتژیست محیط اداری
عضو انجمن طراحان داخلی آمریکا و انجمن بین‌المللی طراحی داخلی
عضو ارشد انجمن معماران آمریکا​​​​​​​​​​​​

یادداشت

درباره‌ی ما​​​​​​​